Bērns piedzīvo vairākus attīstības periodus, kuros tas ir ne tikai fiziski atšķirīgs, bet kuros tam ir arī atšķirīgas psiholoģiskās iezīmes un līdz ar to atšķirīgas attīstības vajadzības. Šīs fāzes ir tik dažādas, ka bērns it kā vēlreiz piedzimt. Katrā šajā posmā ir vajadzīga arī dažāda vide. Vairāki psihologi ir izstrādājuši attīstības periodus, bet tikai M. Montessori uz tā balstīja izglītības procesu.
Absorbējošais prāts
Pirmajos sešos bērna dzīves gados viņam ir īpašs domāšanas veids. Bērns uzņem to kultūru, kurā dzīvo – vērtības, paradumus, sajūtas, vienkārši atrodoties šajā vidē. Tādēļ Marija Montessori to nosauca par absorbējošo prātu – bērns uzsūc visu apkārtējo vidi, par to pat nepiedomājot. Līdz ar to liels uzvars uz izglītību ir jāliek pirmajos sešos gados - periodā, kad bērns mācās ar tādu vieglumu!
Sensitīvie periodi
M. Montessori novēroja, ka pirmo sešu gadu laikā bērnam mēdz būt tādi brīži, kad viņš vidē meklē ko tādu, kas piesaista viņa uzmanību un tad pilnībā nododas kādai aktivitātei. Šīs aktivitātes ļauj viņam attīstīt noteiktas prasmes – spēju runāt, spēju izmantot savas rokas, lai paustu domas, spēju spriest. Šie periodi seko viens otram un beidzas, kad bērns sasniedz sešu gadu vecumu.
Cilvēka tendences
No brīža, kad bērns ir piedzimis, viņš mēģina adoptēties vidē un pielietot lietas, kas tam ir apkārt. Viņš tiecas iegūt neatkarību un atrast veidu kā komunicēt ar cilvēkiem sev apkārt. Viņam ir dziņa ar rokām izzināt lietas; koncentrēties uz uzdevumu, kas tam ir priekšā; atkārtot aktivitāti vairākas reizes, ar katru reizi to paveicot perfektāk. Šīs dabiskās dziņas cilvēkam piemīt un palīdz bērnam adoptēties šajā vidē. M.Montessori uzskatīja, ka apkārtējai videi jābūt tādai, lai atbalstītu šīs cilvēka tendences.
Sagatavotā vide
Tā ir zinātniski izveidota vide, kura atbilst bērna fizioloģiskajām, psihiskajām, intelektuālajām, sociālajām, emocionālajām un dvēseliskajām vajadzībām. Tā nodrošina bērnu ar aktivitātēm, kuras ir speciāli sagatavotas, lai palīdzētu bērna vispusīgai attīstībai.
Uzzini, kas notiek Brīnummājā jaunāko aktualitāšu sadaļā.